Thursday, September 21, 2023
Kişisel Blog


Yemlik Otu: Nedir, Faydaları Nelerdir?

Alt Başlıklar1 Yemlik Otu: Nedir, Faydaları Nelerdir?2 Yemlik Otu Nedir?3 Yemlik Otu Nerelerde Yetişir? 4 Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir?5 Yemlik…

Yazar Mehmet Yağmurlu , Kategori Bitkiler ve Faydaları , Tarih 29 Aralık 2020 Etiketler: , , , ,


Pocket

Yemlik Otu: Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yemlik Otu Nedir?

Otların padişahı ile daha önce tanıştınız mı? Buyurun sizi yemlik otu ve onun faydalarıyla tanıştırayım. Eminim tanıştığınıza hiçte pişman olmayacağınıza eminim.

Peki, ne zaman olur bu yemlik otu yemlik otu bahar ayı ile çıkmaya başlayan otlardan biridir. Yemlik otunun adını ilk defa duymuş olabilirsiniz belki de bir yemek tarifi içerisinde duydunuz buralara kadar geldiniz. Yemlik otu insan sağlığının ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içinde bolca bulunduran bahar ayının en yararlı bitkilerinden biridir.

Yemlik Otu Nerelerde Yetişir?

Yemlik Otu Nedir?

İşi bilen kişiler tarafında toplanması gerekmektedir. Çünkü yemlik otunun üç farklı çeşidi vardır, bunlar çayır yemliği, tarla yemliği ve dağ yemliği bunların içerisinde çayır yemliği lezzet olarak diğerlerine göre daha lezzetlidir.

Tarla yemlik otu işlem gören tarlaların içerisinde kenarlarında buluna bilmektedir.

Dağ yemliği ise adından da anlaşılacağı üzere dağlık alanda yetişir ve asıl şifalı ve faydalı olanın bu tür olduğu söylenmektedir.

Yemlik Otunun Faydaları Nelerdir?

Faydalarının çokluğundan dolayı halk ona padişah otu demektedir. Nedir bu padişah otunun faydaları?

Taze şekilde yenildiğinde daha fazla faydalarını görebileceğiniz bir ottur yemlik otu, taze şekilde yenildiğinde bağırsak sistemi problemlerini ortadan kaldırır ve vücuda enerji verir.

Yoğurt ile yenildiği zaman tam doğal bir mide ilacına dönüşür ve midenin asit oranını dengeler.

İçerisinde bolca B vitamini bulunduğu için B vitamini eksikliğinde ortaya çıkan tırnak kırılması ve saç dökülmesi gibi sorunları ortadan kaldırır.

Yemlik otunun içerisinde bolca demir bulunduğundan demir eksikliği sebebiyle kansızlık sorununa çözümleyici olabiliyor.

Yemlik otu içerisinde A, B2, B6 ve C vitaminleri bolca bulunmaktadır.

İçerisinde bulunan A vitamininden dolayı Göze çok iyi gelmektedir.

Baş ağrısına ve migren ağrıları için doğal ilaçtır.

İçerisinde bulunan Kalsiyumdan dolayı kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Doğal bir antiseptik olarak bilinen yemlik otu eskilerden beri yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Yaraların üzerine çiğnenmiş şekilde konur bezle sarılır kanamanın durmasına ve yaranın ilerlemesini önlemektedir.

Yemlik Otu Nasıl Tüketilir?

Yemlik otunun birden fazla tüketme şekli vardır bunların başında  salataların içerisinde, yoğurtla beraber tüketile biliyor. Hatta pilavda bile kullanılabiliyor  en bilindiği ise yemlik otu dürümdür.  Yemlik otu dürümü nasıl yapılır ondan da bahsedeyim lavaşın içerisine bir miktar yemlik otu konur hafif tuz dökülür ve sarıp yenilir. Buradan şifalı bitkiler kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Covid-19 Pandemi sürecinde Kentin için, kendin için, sevdiklerin için

Maske, Mesafe ve Temizlik Kurallarına Uyalım.