Sunday, September 24, 2023
Kişisel Blog


Uykusuzluk Nedenleri Ve Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gereken 6 Önemli Kural

Alt Başlıklar1 UYKUSUZLUK NEDENLERİ VE KALİTELİ UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER1.1 Uykusuzluk Sorunun Nedenleri 1.2 Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler UYKUSUZLUK…Pocket

UYKUSUZLUK NEDENLERİ VE KALİTELİ UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Uykusuzluk Nedenleri Ve Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Uykusuzluk problemi yaşayanlar ve uyandığında kendini yeterince dinlenememiş hisseden insanların en çok arzuladığı şey kaliteli uykudur. Bunu sağlayabilmek için öncelikle yaşam tarzında birkaç değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu gibi problemlerin çoğu psikolojik sebeplerden ve sağlığımıza yeterince önem vermemekten kaynaklanmaktadır. Bunun için yapılacaklar çok basittir. Öncelikle kendinizi dinlemeniz gerekmektedir. Vücudun neye ihtiyacı olduğunu bilmek başlangıç için en önemli unsurdur. Rahatsızlıklarını fark etmek ve buna göre yapılması gerekenleri uygulamak başlıca yapılması gerekendir.

 

Uykusuzluk Sorunun Nedenleri
uykusuzluk ve yorgunluk hali

 • Yatmadan önce düşünceleri susturabilmek en önemli etkendir. Aksi durumda düşündükçe beyin uykuya geçemeyecek ve bir süre sonra sıkıntı ve stres doğacaktır. Stres ve sıkıntı uyuyamamanın başlıca nedeni olarak bilinmektedir.
 • Uyumadan önce ortamın ışıksız olması gerekmektedir. Tamamen karanlık bir odada uykuya geçmek daha kolaydır.
 • Gece uykusu alınmadığında vücut melatonin hormonu salgılayamaz. Melatonin hormonu salgılanmayan bir vücutta yorgunluk, halsizlik ve dolayısıyla mutsuzluk ortaya çıkmaktadır. Bu durum ise uyandığında dinlenmiş hissedememe durumunun sebebidir.
 • Gün içinde çok fazla çay ve kahve tüketimi de uykusuzluğun nedenleri arasındadır.
 • Verimli ve kaliteli uykunun süresi 6-8 saattir. Daha az veya daha fazla uyku da olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Bazen kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız ve bu da uykunuzu etkiliyorsa bunun sebepleri arasında B12, D vitamini eksikliği, demir ve magnezyum eksikliği, kan şekeri düşüklüğü ya da yüksekliği gibi sağlık sorunlarından kaynaklı da olabilir.

 

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

 • Kendinizi uykuya hazırlamadan önce kafanızdan iyi ya da kötü bütün düşünceleri çıkarmaya çalışmak faydalı olacaktır. Yalnızca uykuya odaklanmak ve meditasyon müzikleri dinleyerek beyni boşaltmaya çalışmak gerekmektedir. Gün içinde stresten uzak kalmak en önemli gerekliliktir. Gece yastığa başınızı koyduğunuzda o gün olanları ya da geçmişte yaşadıklarınızı hiçbir şekilde düşünmemeniz gerekmektedir. Geçmiş geçmişte kaldı ve gelecek de henüz gelmedi. Bunun için yalnızca şimdiye odaklanarak yalnızca yapmanız gereken şeyi düşünmeniz gerekir. Yani uyumayı. Bu sayede hemen uykuya dalacak ve yeteri kadar uyuduğunuzda kendinizi dinlenmiş olarak hissederek uyanacaksınız.

Cep Telefonu Işığı Uykusuzluk Yapıyor mu

 • Işıkların mutlaka kapalı olması gerekmektedir. Karanlık bir ortamda uykuya dalmak çok daha kolaydır. Hatta yardımcı olması açısından bir uyku bandı edinebilirsiniz. Ayrıca uyku için hazırlandıktan sonra hiçbir şekilde telefona bakılmaması gerekmektedir. Bunun için telefonu yataktan rahatlıkla ulaşamayacağınız bir yere koymanız sizin için faydalı olacaktır.
 • Gündüz şekerleme yapmak istediğinizde uzun bir zaman dilimini kapsamayacak şekilde uyuyabilirsiniz. Fakat bu süre uzadığında gece uyumak daha da zorlaşacaktır. Gece uykusu vücudun dinlenmesi için en gerekli şeylerden biridir. Bu yüzde gündüzleri değil geceleri uyumaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler uyumanızı zorlaştırmaktadır. Bu içecekleri mümkün olduğunca az içmek sağlığınız için de oldukça önemlidir. Ayrıca papatya ve melisa gibi bazı bitki çaylarının da sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Çok fazla olmamak şartıyla uyumadan önce bitki çayı tüketerek uykunuzun gelmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Uyku süresinin 6-8 saat aralığında olması oldukça önemlidir. Bu süreden az veya fazla uyuduğunuzda vücutta yorgunluk belirtileri ortaya çıkacaktır. Bu da yaşam kalitenizin düşmesine sebep olmaktadır. Bu sürenin çok iyi ayarlanması ve ne zaman uyuyup uyanacağınızı belirlemeniz size fayda sağlayacaktır. Bir süre hep aynı saatlerde uyuyup uyandıktan sonra vücut buna alışacak ve bu şekilde bir düzen oturtmanız kolay olacaktır.
 • Bazı durumlarda halsiz ve yorgun hissetmenizin tek sebebi uyku değildir. Bu gibi durumlarda bir sağlık sorunu olabileceği de akla gelmelidir. Bir takım eksikliklerden dolayı bu şekilde hissediyor ve yaşam kaliteniz kötü etkileniyorsa en yakın zamanda buna çözüm bulmanız ve gerekirse takviyeler almanız sizin için faydalı olacaktır.

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız ve kaliteli bir uyku uyumak istiyorsanız klasik müzik size yardımcı olabilir klasik müzikle ilgili makalemi okumak için buraya tıklaya bilirsiniz.

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Covid-19 Pandemi sürecinde Kentin için, kendin için, sevdiklerin için

Maske, Mesafe ve Temizlik Kurallarına Uyalım.