Thursday, November 30, 2023
Kişisel Blog


Suç ve Ceza Romanı Konusu ve Özeti

Alt Başlıklar1 Suç ve Ceza Romanı Konusu ve Özeti1.1 Suç ve Ceza Romanı Yazarı Dostoyevski1.2 Suç ve Ceza Konusu1.3  Suç…Pocket

Suç ve Ceza Romanı Konusu ve Özeti

Suç ve Ceza romanı ilk olarak 1866 yılında yayınlanmış bugün bile hala geçerliliğini yitirmemiş bir dünya klasiğidir. Suç ve ceza romanının yazarı kimdir, hem dünya da hem de kendi ülkesi Rusya’da çok ünlü olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’dir.

Suç ve Ceza ilk önce Rusça dilinde yazılmış ardından pek çok dile çevrilmiştir.

Dostoveyeski Suç ve Ceza Konusu ve Özeti
“Denginiz değilim efendim, dengesizim…”

Suç ve Ceza Romanı Yazarı Dostoyevski

Suç ve Ceza romanı, yazarın olgunluk döneminin romanı olarak geçer. Roman, 1866′da Vremya  adlı edebiyat dergisinde yayınlanır ardından ciltli halinde basılmıştır. Dostoyevski Suç ve Ceza romanı Sibirya’da cezaevinden döndükten sonra yazar ve bu roman aynı zamanda yazarın en uzun ikinci romanıdır.

Yazar, 1849 yılında I. Nikola’nın iktidarına muhalif olan bir grubu üyesi olması gerekçesi ile tutuklanır. Kurşuna dizilme cezası alır; ancak sonrasında cezası iptal edilerek sürgün ve zorunlu askerlik yapmak için Sibirya’ya gönderilir. Sibirya’daki sürgün yıllarında da bu roman ortaya çıkar.

Eserin yayınlanmasının ardından,  Rusya’da  çok yankı bulur. Roman, hüzünlü hikâyesi ile dünya klasikleri arasında kabul edilerek pek çok dile çevrilir ve dünya böylelikle Dostoyevski’nin adını öğrenir.

Suç ve Ceza romanı hüzünlü hikâyesinin yanı sıra yaptığı psikolojik tahliller ve karakter anlatımları ile de dikkat çeker.

Dostoveyeski Suç ve Ceza Konusu ve Özeti
“Herkes kendisi hakkında kendisi karar verir ve kendini en iyi aldatabilen, herkesten daha neşeli yaşar.”

Suç ve Ceza Konusu

Suç ve Ceza romanı konusu yoksulluk, eşitsizlik, bunalım ve psikolojik buhran olarak tanımlanabilir. Romanın ana karakteri Raskalnikov, o yılların bütün acılarını ve yoksulluğunu taşıyan bir öğrencidir. Maddi olarak biraz rahatlamak adına paraya çevirebileceği eşyaları faizci bir kadına bırakır.

Raskalnikov’un aklından bu kadının kötü olduğunu, insanların zor durumundan faydalanan bir fırsatçı olduğunu geçirir ve bu düşünceler kendisini suça iter.

Kendisi okuyarak topluma faydalı biri olabilir; ancak kadın kendisine göre iyi bir değildir. Okuyan bir genç faizci birine göre topluma daha faydalı olur. Tüm bu düşünceleri günlerce kafasında çevirir.

Suç ve Ceza romanı anlatımında Raskalnikov’un vicdan azabı da yer alır ve hak, hukuk kavramları alt üst olur. Kitap boyunca tüm olaylar Raskalnikov gözünden görülebilir çektiği vicdan azabına ortak olunabilir.

Suç ve Ceza romanı, okuyucuya suçlunun kim olduğuna dair soru sordurtuyor. Suçlu kim, Raskalnikov mu yoksa toplum mu ya da suçlu tefecilik yapan kadın mı?

Dostoveyeski Suç ve Ceza Konusu ve Özeti
“Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.”

 Suç ve Ceza Romanı Özet

 Raskolnikov annesinden yardım gelmeyince okumayı bırakmak zorunda kalır. Hukuk öğrencisi olan Raskolnikov, maddi sıkıntılar neden ile bunalıma girer Bu zamanda arkadaşı Razumihin yardım etmek istese de kabul etmez. Para edebilecek eşyalarını tefeci kadına rehin bırakarak ondan para alır ve 4 aydır evin kirasını da vermez durumdadır.

Raskolnikov tefeci kadının kölesi haline gelir. Raskolnikov, bu kadının insanların zayıf zamanlarından faydalandığını ve yaşamaya hakkı olmadığını düşünmeye başlar.

Raskolnikov ardından meyhaneye gider. Marmeladov’da oradadır. Marmeladov da çalıştığı zamanda birikim yapmadığı için şu anda parası olmayan bunun yanında işinden atılmış biridir. Ailesinden yardım  göremeyen Marmeladov, evi geçindirmek amacı ile kızının kötü fahişelik yapmasına sebep olmuştur.

Eve geldiğinde annesinden bir mektup vardır. Annesi, kız kardeşi. Dunya’nın kendisinden büyük biri ile evleneceğini yazmıştır. Bunu okuyan  Raskolnikov çılgına döner ve baltayı alarak yaşlı tefeci kadının evine gider.

Eve girerken kimse görmez onu ve elindeki baltayı tefeci kadının kafasına indirir. Kadının öldürür ve kıymetli eşyaları alır. O sırada kadının kız kardeşi Raskolnikov’u görünce masum olan kız kardeşini de öldürür.

Polisler geldiği zaman Raskolnikov titrer şekilde her şeyi itiraf etmek ister ama yapamaz. Bu sırada kapıcıyı çağırmak için gelenler aşağı inince Rasnolkinov’d evden hemen çıkar ve evden kaçar. Hala titrediği halde eve girmek istemez. Kadının evinden çaldığı altınları dışarıda bir yerde saklıyordu; ama artık çok tedirgindi.

Raskolnikov bir anlamda tefeci kadın için değil onun kız kardeşi için üzülüyor ve vicdan azabı çekiyordu. Ona göre tefeci kadının öldürülmesi toplumun da isteyebileceği bir şeydi; ancak masum bir kadını da öldürmüş olmasından dolayı vicdan azabı çekmeye devam ediyordu.

Marmeledov’un ölür ve cenazesi için evine gider. Sonya ile burada karşılaşır. Sonya’ya karşı tarif edilemez bir his içindedir. Sonya’nın  ailesi için yaptığı fedakârlıklarını düşünür bu durumdan büyülenmiştir. Sonya’yı sürekli düşünmeye başlar ve onunla konuşmanın yollarını arar.

Raskolnikov aslında kimsenin kendisini görmediğini bilir; ancak yine de rahatlamak için tefeci kadının evine gider ve soruşturmaya bakan komiserle tanışır. Raskolnikov’un şüpheli hareketleri neticesinde komiser, Raskolnikov’dan şüphelenmeye başlar.

Raskolnikov faturalardan birini ödemediği için karakola çağırılır; ancak kötüye giden psikoloji yüzünden ayrıca katil olduğunu anlaşıldığını düşünerek kötü olur ve fenalık geçirir. Bu andan sonra soruşturmanın baş şüphelisi haline gelir.

Mihailovis adında biri daha sonraları cinayeti işlediğini itiraf etse de komiser bu itirafa inanmaz; çünkü komiser, bu cinayetin Raskolnikov tarafından işlediğine emindir.

Komiser, onun psikolojik durumunun da farkında olduğu için itiraf etmesini sağlamaya çalışır. Raskolnikov, vicdan azabından kurtulabilmek için Sonya’ya her şeyi anlatır. Roskolnikov, Sonya’nın da desteklemesi ile cinayeti itiraf eder teslim olur.

Raskolnikov, Sibirya’ya sürgüne yollanır; ancak mahkeme, Raskolnikov’un iyi halini ve parayı harcamadığını gözünde bulundurarak ayrıca kendi isteği ile teslim olmasıı da değerlendirerek 8 yıl kürek mahkûmiyetine çarptırır.

Kürek mahkûmiyeti ardından Sonya, Raskolnikov’u  ziyaret eder, Sonya’nın sevgisi ve ilgisi sayesinde hayata bağlanır Raskolnikov artık gelecek planlarını Sonya ile yapmaya başlar.

Dostoveyeski Suç ve Ceza Konusu ve Özeti
“Bazen hayatta öyle karşılaşmalar olur ki, hem de hiç tanımadığımız insanlarla, bir tek sözcük bile konuşmadan, birdenbire, tek bir bakışla ilgilenmeye başlayıveririz.”

 Suç ve Ceza Romanı Karakterleri

 Suç ve Ceza romanı her ne kadar dönem kitabı olsa da kitapta anlatılanlar hala bugün de gerçekliğini koruyor. Günümüz toplumuzda Raskolnikov da çok var tefeci kadın da. Romandaki karakterlere bakılacak olunur ise;

 Raskolnikov:                         Suç ve Ceza romanı baş karakteri. Üniversite öğrencisi iken maddi imkânsızlıklar yüzünden okulu bırakır. Maddi nedenler psikolojisi de bozulan genç adam bir cinayet işler. Günlerce planlayıp işlediği cinayeti kimse görmese de kendisi vicdanını susturamaz

Sofya Marmeladova:            Raskolnikovi romanın başında bir meyhanede Marmeladov adında bir memur ile buluşur. Sonya’da bu memurun kızıdır. Ailesine bakabilmek için fahişelik yapar. Raskolnikov’un safça duygular beslediği ve suçunu itiraf ettiği kişidir.

Avdotya Raskolnikova:        Raskolnikov’un ablası bir diğer adı Dunya. Zengin biri olan Lujin’le ailesine maddi anlamda yardım etme amacı ile evlenmeyi düşünse de sonrasında Raskolnikov’un arkadaşı Razumihin’i tercih eder.

Pulheriya Raskolnikova:      Raskolnikov’un annesidir. Raskolnikov’un ceza aldığını öğrenince hastalanır ve ölür.

Vrazumihin:                          Razumihin. Raskolnikov’un arkadaşı.

Porfiriy Petroviç:                  Cinayetleri çözmeye çalışan komiser. Delil yetersizliğine rağmen Raskolnikov’un şüpheli hareketleri nedeni ile onun katil olduğundan emin olur ve gönüllü olarak itiraf etmesini bekler.

Pyotr Petroviç Lujin:           Raskolnikov’un kız kardeşi Dunya evlenmek isteyen kişi

Alyona İvanovna:                 Tefeci kadın. Raskolnikov tarafından balta ile öldürülür.

Lizaveta İvanovna:               Raskolnikov’un Alyona’yı öldürdüğünü gördüğü için Raskolnikov istemediği halde onu da öldürür.

 

Suç ve Ceza romanı içinde her okuyucu kendi yaşantısına, inancına ve hayata felsefesine göre farklı cevaplara ulaşabilir.

Dostoveyeski Suç ve Ceza Konusu ve Özeti
“Yani beni öldüresiye bunalttınız, bende tek başıma kalmak istiyorum.”

Diğer özetlere bu linkten ulaşabilirsiniz

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir