Saturday, December 2, 2023
Kişisel Blog


Pankreas hastalığı nasıl tedavi edilir?

Alt Başlıklar1 Pankreas hastalığı nasıl tedavi edilir?1.1 Pankreas hastalığının belirtileri1.1.1 Pankreas hastalığının tedavisi1.1.2 Pankreas Hastalarına öneriler Pankreas hastalığı nasıl tedavi…Pocket

pankreas

Pankreas hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bir diğer adı pankreatit olan pankreas hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu organ glikoz seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olacak çeşitli enzimleri salgılar. Bilindiği gibi glikoz seviyeleri düşük veya yüksek çıktığında sorunlar meydana gelmektedir. Pankreas organının iltihaplanması sonucu pankreatit oluşmaktadır. Bu durumun çeşitli belirtileri vardır ki semptomlar arasında terleme kusma ateş nefes darlığı ve karın ağrısı olmaktadır. Bu hastalık hafif veya ağır şekilde seyredebilir. Hastaların bu semptomları tanımak kolaydır.

Pankreas hastalığının belirtileri

Sırta doğru yayılan üst karın bölgesinde şiddetli bir ağrı hissedersiniz mide bulantısı ve kusma pankreas iltihaplanmasının bir belirtisidir. Çok açık renkli dışkı yağlı dışkı ve nedensiz kilo kaybı yine pankreas hastalığının belirtileri arasındadır. Bazı belirtilerde siyah ya da kanlı dışkı görülebilir. Safra taşları bu organın işlevini yapmaması sonucu oluşabilir. Karaciğer hastalığının belirtisi olan göz akında sararma ve ciltte sararma meydana gelebilir. Çeşitli kanser hastalıkları aşırı alkol tüketimi Kistik fibroz pankreatit hastalığının en önemli nedenleri arasındadır. Pankreas organı hasar gördüğünde doktorunuz mutlaka sizi hastaneye yatıracaktır. Bunun için acele etmek ve tedavi sürecini erken başlatmak yararlı olabilir.

Pankreas hastalığının tedavisi

Doktorunuz bu hastalığı teşhis etme aşamasında çeşitli kan testleri ve pankreatit hastalığının şüphesini ortaya çıkaracak bazı testleri isteyebilir. Pankreas hastalığının yüzde 75 oranında başarılı bir şekilde tedavi edildiği günümüzde, tam teşekküllü hastaneler oldukça yararlı olmaktadır. Ağrı kesiciler verilerek ağrının giderilmesi sağlanır, en sık reçete edilen ilaçlar arasında demerol ve meperidin türü ilaçlar yer alır. Fakat bütün hastalıklarda olduğu gibi pankreas hastalığında da altta yatan nedeni ortaya çıkarmak önemlidir, birçok hastalığın tedavisinde daha az karbonhidrat tüketimi, düzenli egzersiz önerilmektedir.

Pankreas Hastalarına öneriler

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka kalp gibi ciddi bir probleminiz yoksa günde 45 dakika yürüyüş öneriliyor. İlk 30 dakika içerisinde vücut ısınmaya başlıyor ve bundan sonraki her dakika için depolanmış olan yağlar yakılmaya başlıyor. Bu tür hastaların beslenme programında mutlaka balıketi ve tavuk eti yağsız olarak öneriliyor, işlenmiş gıdaların tüketilmesi sadece pankreas organına değil bütün organlara zarar veriyor. Zararın erken dönemde hissedilmemesi insanlarda bu yiyeceklerin zararlı olmadığı gibi yanlış bir algıya yol açıyor. Yine bütün organlara zarar veren alkol ve sigaranın pankreas hastalığının tedavisinde de terk edilmesi şiddetle önerilmektedir. Çünkü sigara ve alkol almaya devam ederseniz bu organınız gittikçe daha kötüleşir ve tedavisi imkansız hale gelir. Hastalık ortaya çıkana kadar daha önce kullanmış olduğunuz ilaçlarınızı da doktora göstererek bu ilaçların yan etkileri hakkında daha detaylı bilgi alabilir gerekirse ilaçları değiştirebilirsiniz.

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir