Monday, December 4, 2023
Kişisel Blog


Karın Ağrısı Neden Olur

Alt Başlıklar1 Karın Ağrısı Neden Olur2 Karın Ağrısı Nedenleri Karın Ağrısı Neden Olur Karın ağrıları daha çok mide ağrıları olarak…

Yazar Mehmet Yağmurlu , Kategori Sağlık , Tarih 17 Aralık 2018 Etiketler: , , ,


Pocket

karın ağrısı neden olur
Karın Ağrısı Neden Olur

Karın ağrıları daha çok mide ağrıları olarak şiddetli bir şekilde kendini gösteren akut veya kronik kaynaklı ağrılar olabilirler. Midenin bulunduğu yerde merkezi olması itibariyle birçok organ vardır ve bu organlarda meydana gelecek bir rahatsızlık mideyi sıkıştırabilir veya mideye zarar verebilir. Mide ağrısı komşu organlardaki sorunlar nedeniyle de oluşabilir. Bu da karın ağrısı neden olur sorumuza basit bir cevaptır.

Bu makalemizde  lokal olarak meydana gelen karın ağrılarından sağ karın ağrısı, alt sol Abdominal karın ağrısı gibi ağrıların sebeplerine değineceğiz. Sağ karın ağrıları genellikle fıtık, böbrek ağrısı, apandisit kolesistit veya safra taşı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarlar. 

İnsan vücudunda vücut boşluğu alanı oldukça büyük olan göğüs ve leğen kemiği arasında yer alan karın boşluğu diyafram pelvis ve abdominal duvarlar tarafından sınırlanmaktadır.

Safra kesesi dalak böbrek karaciğer mide pankreas kolon gibi yapılar hayati iç organlar olarak burada bulunur, bu organlarda ortaya çıkacak herhangi bir ağrı karın ağrısına yol açar. Apandisit kaynaklı karın ağrılarında çekum adı verilen ve parmağa benzeyen bir yapının iltihaplanması söz konusudur. Bu yapı iltihaplandığı zaman şiddetli ishal karın ağrıları ortaya çıkar. Buna eşlik eden semptomlar arasında mide ağrısı mide bulantısı şiddetli kusma ve ateş gibi semptomlardır.

Eğer iltihaplı bu parça tedavi edilmezse  iltihap karın boşluğuna yayılabilir en iyi seçenek apandisin kesilerek cerrahi müdahaleyle çıkarılmasıdır. Karın ağrılarının bir diğer nedeni böbrek taşlarıdır mineraller idrarda kristal ile taş benzeri parçalar haline gelirler, böbrek taşları büyüdükçe problemlerde büyür.

Çünkü kanalları tıkama riskleri vardır. Bu da büyük ağrılara yol açar, böbrek taşlarının neden olduğu ağrılar genital bölge ağrıları karın sırt ağrıları ve sıklıkla idrara çıkma gibi semptomların yanında idrarda kan gibi belirtiler gösterir.

Karın Ağrısı Nedenleri

karı ağrısı nedenleri

Karın ağrısı nedenleri; Kolesistit Safra kesesinde küçük bir yapı olarak karaciğerin altında yer alır. Bilirubin ve kolesterol konsantrasyonu yükseldikçe bu safra kesesinin kanallarında taşlar tortular meydana gelir, bu taşların kristalleşme sonucu meydana geldiği bilinmektedir. Taşların varlığı tıbbi olarak kolelitiazis ismini alır bu durumlarda karın sağ üst kadranda şiddetli ağrılar meydana gelir, ağrılar omuza ve sırta yayılır kusma ve ateş birbirini takip eden semptomlar.

Karın ağrılarının bir diğer nedeni de kanserlerdir, bilindiği gibi kanser hücreleri kontrol altında olmadan hızla çoğalırlar. Herhangi bir organın kanser olması şiddetli karın ağrılarına yol açar. Bazen kadınlarda şiddetli alt karın ağrıları meydana gelir bu noktada uterusun iç tabakası yani endometrium tabakası ve yumurtalıklarla ilgili bir sorun olduğu anlaşılabilir.

Adet kanaması sırasında vücuttan çıkmaması nedeniyle kalın bir tabaka oluşur cinsel ilişki sırasında ağrıların meydana gelmesi bağırsak hareketleri sırasında ağrıların oluşması vücutta genel halsizlik şişkinlik kabızlık gibi belirtileri vardır.

Karın ağrılarının bir diğer nedeni pelvik inflamatuar hastalıklardır ki bu hastalıklar cinsel yolla bulaşır ve kadınları uterus parlak yumurtalık gibi önemli organları etkiler. Divertikül iltihabı alt sol karın ağrılarına yol açar, divertikül iltihabı kalın bağırsakta oluşan sıra dışı keseciklerdir.

Bu kesecik iltihapla dolar. Sık sık kabız olan kadınlarda bu sorun meydana gelir. Bazen hastalar yemekten sonra alt sol karın ağrılarından şikayet ederler.

Özellikle süt ürünlerini hazmedemeyen İnsanların bu ürünleri tükettikten sonra laktoz intoleransı sorunu sebebiyle karın ağrıları görülür. Protein ürününü parçalanamadığı hastalık türü de vardır ki Çölyak hastalığı bu tür bir hastalıktır. Buğday Çavdar arpa gibi tahıl ürünleri tüketildiğinde şişkinlik gaz ve karın ağrıları ortaya çıkar. Bunların dışında bağırsak tıkanıklıkları da karın ağrılarının sebebi nedir. Pankreas nasıl tedavi edilir makalemizi’de okuya bilirsiniz 

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir