Thursday, November 30, 2023
Kişisel Blog


Kahvenin Faydaları ve Zararları(Kahvenin 11 Faydası 7 Zararı)

Alt Başlıklar1 Kahvenin Faydaları ve Zararları1.1 Kahve içmek vücudumuzu nasıl etkiliyor?1.2 Kahvenin Faydaları1.3 Kahvenin Zararları Kahvenin Faydaları ve Zararları Kahve…Pocket

Kahvenin Faydaları ve Zararları

Kahve içmek vücudumuzu nasıl etkiliyor?

 Kahve içmek vücudumuzu nasıl etkiliyor?
Sağlık üzerindeki olumlu etkileriyle bilinen kahvenin elbette olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Gün içerisinde yorgun hissettiğiniz anların kurtarıcısı olan kahveyi doğru miktarda tüketmek gerekiyor. Günde 1 veya 2 fincan kahve içtiğinizde kendinizi mutlu ve daha enerjik hissederken, günde 3-4 fincanı geçtiğinizde kahvenin zararlı yönlerini de görebilirsiniz. Siz de sağlığınız için öğrenin ve doğru tüketin diye işte kahvenin faydaları ve zararları..

Kahvenin Faydaları

Kahve İçmenin Faydaları

 1. Gün içinde kahve tüketmek insanların yorgunluğunu alır, daha enerjik hissetmelerini sağlar. Enerji seviyesini arttırdığı için daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Kahvenin enerji vermesinin sebebi kafein denilen uyarıcı madde içermesidir. Kahve içtiğinizde kafein, kan dolaşımınıza emiliyor ve oradan beyninize doğru ilerliyor. Heyecanlandığınızda yaşadığınız şey ile bu durum aynıdır. Mutluluk hissettirir.
 2. Kafeinin yağ yakıcı özelliği de vardır. Sinir sistemini harekete geçirerek vücutta bulunan yağları parçalayarak yakar.
 3. Kan akışını hızlandırarak Alzheimer hastalığının riskini azaltır. Birçok araştırmaya göre günde bir fincan kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskinin %65’lere kadar düştüğünü gösteriyor. Aynı durum şeker hastalığı ve siroz hastalığına yakalanma riskini ise %50’lere düşürüyor.
 4. Kahvenin kanser hücrelerine karşı da koruyucu özelliği vardır. Göğüs kanseri başta olmak üzere birçok kanser riskini azaltır.
 5. Baş ağrısı tedavisinde de etkili olan kahvenin ağrı kesici özelliği vardır. Aynı zamanda ağrı kesicilerin etkisini %40 arttırarak daha etkili olmasını sağlıyor.
 6. Bağırsak hareketlerini düzenler ve yumuşatır. Kemikleri güçlendirir ancak yaşlıların fazla kahve tüketmesi sorunlara yol açabilir.
  Nefesi açarak, solunumu ve kan dolaşımını hızlandırır.
 7. Cilt kanserine karşı korur. Selülit ve kırışıklığı azaltarak yaşlanmayı geciktirir.
 8. Uykuyu kaçırarak düşünmeyi kolaylaştırır. Dikkat toplamaya yardımcı olur.
 9. Öksürük krizlerini keser.
 10. Depresyonu ve psikolojik sıkıntıları iyi yönde etkiler.
 11. İdrar söktürücü özelliğinin yanında böbrek taşı düşürmeye de yardımcı olur.

Kahvenin Zararları

Kahve İçmenin Zararları

 1. Bağımlılık yapar. İçerisinde bulunan kafein uyarıcı bir madde olduğundan bağımlılık yapabilir. Kahve içtiğinizde mutlu olduğunuz için daha fazla kahve içmek isteyebilirsiniz. İçmediğinizde mutsuz ve yorgun hissedebilirsiniz.
 2. Tansiyonu yükseltebilir. Günde bir fincandan fazla kahve tüketimi tansiyon artışına sebep olur. Tansiyon ilacı ile kahve bir arada sağlığa zarar verebilir.
 3. Kaygı ve panik bozukluğu yaratabilir. Kahve, beden ve zihninize ateşleme etkisi yaparak harekete geçirir. Psikolojik hastalıklara yatkın bünyeler buna farklı cevap verebilir. Özellikle gece geç saatlerde kahve tüketildiğinde panik ve kaygı hali görülebilir.
 4. Uyku rutininizi bozabilir. Uykuyu kaçırma etkisi olduğundan uyku saatlerini değiştirerek uyku düzeninizin bozulmasına sebep olabilir.
 5. Sıvı kaybı oluşturabilir. Fazla kahve tüketimi vücutta sıvı kaybına sebep olur.
 6. Fazla kahve tüketimi hamile kalma sürecini uzatabilir. Kafein yumurtlamayı olumsuz yönde etkiliyor ve kadının doğurganlık oranını düşürüyor.
 7. Kalp çarpıntısı yapabilir. Nefes alma ve vermeyi hızlandırarak kan basıncını yükseltir.

Tarihçesi

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir