Tuesday, December 5, 2023
Kişisel Blog


Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma 

Alt Başlıklar1 Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma 1.1 Saç Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler 1.2 Hızlı Saç Uzatmak İçin Tüyolar Hızlı…

Yazar Mehmet Yağmurlu , Kategori Bilgi Paylaşımı Sağlık , Tarih 13 Ocak 2021 Etiketler: , , , , ,


Pocket

Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma
Sağlıklı Saç uzatma Yöntemleri

Saç hem kadınların hem de erkeklerin görünüşleri için en önemli şeylerden biridir. Günümüzde özellikle kadınlar saçlarına çok önem gösterir, saatlerce kuaförde zaman geçirebilirler. Bazı insanlar kısa saç severken bazıları da uzun saç sever.

Hepimiz biliriz kısa saçın rahatlığını ve kattığı karizmayı fakat uzun saçın da zevki ve avantajları farklıdır. Saçınızı kesmiş ve ortaya çıkan görüntüden memnun olmayabilirsiniz, yakın zamanda sizin için önemli bir gün yaklaşıyor ve siz o günde uzun saçlı olmak istiyor olabilirsiniz ya da kısa saçtan sıkılmış olabilirsiniz.

Saçlarımız bir ayda ortalama 1,5 cm uzamaktadır fakat biz daha hızlı uzamasını ve bunun doğal bir şekilde olmasını istiyoruz. Peki, saçımızı nasıl daha sağlıklı ve hızlı şekilde uzatabiliriz? Saç uzatma tüyoları nelerdir?

Saç Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler
Saç uartırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız yapmanız gerekenlerden önce yapmamanız gerekenleri bilmeniz gerekiyor. Saç konusunda çok önemli dikkat etmeniz gereken bir çok unsur bulunmakta. Örneğin çocukluğumdan itibaren alıştırıldığım için her zaman çok sıcak su ile duş almaktaydım fakat bunun saçlar için çok zararlı olduğunu saçımızı kuruttuğunu, kırılmasına neden olduğunu öğrendim. Ayrıca çok sık banyo yapmak da saçlarımız için iyi değil. Haftada üç seferden fazlası önerilmiyor, her gün duş almaya alışmışsanız size zor gelebilir o yüzden sadece vücudunuzu yıkayabilirsiniz.

Saçınızı eskiye göre daha az yıkamaya başlayınca saçınız çabuk yağlanmaya başlayabilir fakat zamanla bu düzelecektir ve saçınız normale dönecektir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kurutmayla alakalı, saçınıza ısı uygulamanın zararını herkes biliyordur. Fön makinesi, düzleştirici gibi ısı ile çalışan aletler saçlarımızın kırılmasına, zayıflamasına hatta kopmasına neden oluyor.

Fön makinesi yerine havluyla nazikçe ve yavaşça kurulamalısınız saçlarınızı. Güneş de saçınızı korumanız gereken elementlerden birisi aslında, uzun süreler güneşin altında durmak saçınıza zarar verebilir bu nedenle bir şapka kullanabilirsiniz. Şimdi geçelim tüyolara.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Tüyolar
Hızlı Saç Uzatmak İçin Tüyolar

Saçları hızlı ve sağlıklı uzatmak için bir çok tüyo mevcut, ben en fark yaratan ve en popüler olanlardan bahsedeceğim. Öncelikle beslenmeyi ele alalım, beslenmeyi içten takviye olarak düşünebilirsiniz. Ne demişler: Ne yersen osun. Çoğu konuda olduğu gibi beslenme en önemli etmenlerden biri. Öncelikle saç uzatmada da bol bol su içmek çok önemli çünkü yeterince su içmezseniz saçlarınız kurur ve hassaslaşır. Su içmekte zorlanıyorsanız bitki çayı da içebilirsiniz fakat siyah çay ya da kahve değil. Bunun dışında beslenmeniz protein ve omega-3 ağırlıklı olmalıdır.

Protein saçın yapıtaşıdır ve omega-3 de saçınızın parlak ve canlı gözükmesini sağlayacaktır. İçten takviyeleri hallettik peki dışarıdan neler yapacağız? Öncelikle ilk tüyo size ilginç gelebilir: saçınızı düzenli olarak kestirin. Saçını uzatmak isteyen birine saçını kestir tavsiyesi çok saçma gelebilir fakat öyle değil.

Saçlarınızın uçlarını düzenli olarak aldırmak saçlarınızı çok daha güçlü hale getirir ve daha hızlı uzamasını sağlar. Saç bakımı için Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve yumurta akı kullanabilirsiniz. Son olarak bahsetmem gereken şey ise uyku düzeni, uyku düzeni de beslenme kadar önemlidir yeterince uykusunu alamayan vücut sağlıklı bir şekilde işleyemez ve sağlıklı olmayan bir vücuttan saçlarınızın hızlı uzamasını beklemeyin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir