Pocket

Fiat Punto Araba Kilit Arıza Lambası


Yakın zamanda başıma gelen olaydan edindiğim tecrübeyi sizle paylaşmak istiyorum. Arabam mesai bitiminde bir anda arıza ışığı yaktı arıza ışığı ise araba üzerinde bir kilit var ve araba hiç bir şekilde çalışmıyor. ustayı aradık immobilizer arızası olduğunu ve arabayı çekiciyle anahtarcıya götürmemiz gerektiğini büyük ihtimalle anahtardan olacağını söyledi.

Aracı çekiciye yükledik sanayiye anahtarcının yanına gittik anahtarın immobilizerini kontrol etti ve sağlam olduğunu söyledi o da elektrikçiye yönlendirdi, (buraya bir not düşmek istiyorum elektrikçi ustanızın çok ama çok iyi olması gerekiyor yoksa uğraştırıyorlar.) K

endi elektrikçime değil de anahtarcının önerdiği elektrikçiye gittik hani anlıyordur biliyordur diye gittik adam 2 dk bakmakla arabanın motor beyninin arızalı olduğu kararına vardı ve beyin almamı beyni kodlatmamı sonrasından takıp deneyeceğini söyledi :)) tamam usta eline sağlık dedim kendi ustamın yanına götürdüm adam baya uğraştı sonra ABS beynin soketinin yerine tam oturmadığını fark etti soketi yerine oturttu ve ikaz ışığı söndü.

Zaten aynı arızayı internette arattığınızda değişik değişik yerlerden kaynaklanan problemlerden dolayı o arıza ışığı yanabiliyor. Bende çok araştırdım diğer başına gelen arkadaşlara da direk beyin diye söylenmiş ama arıza farklı yerlerden çıkmış umarım başınıza gelmez gelirse de iyi bir ustaya göstermenizde çok fayda vardır.