Pocket

Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları

Anavatanı Hindistan olan zerdeçal bitkisinin faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Halk arasında Hint safranı olarak bilinen zerdeçal ülkemizde yetişmez. Sivri uçlu yaprağıyla dikkat çeken zerdeçalın, çiçekleri sarı renklidir. Genellikle yemeklerde baharat olarak kullanılan zerdeçalın en etkili maddesi curcumindir. Üst solunum yolları enfeksiyon tedavisinde yoğun olarak kullanılan zerdeçal birçok kanser için panzehir sayılır.

Faydaları ve Vücuda Etkileri

Zerdeçal mide ve bağırsak sistemini güçlendirir. Vücutta meydana gelen hastalıkların kısa sürede iyileşmesine destek olur. Zerdeçal idrar söktürür, gaz birikimini önler.  Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Vücuttaki iltihapları atar. Midenin hazım yapmasını kolaylaştırır. Vücuttaki zararlı ve zehirli toksinleri atmaya yardımcı olur. Vücut için çok güçlü bir antioksidandır. Safra kesesi ve safra yolunda oluşan iltihapları iyileştirir.

Kolon kanseri başta olmak üzere cilt kanseri, göğüs kanseri tedavisinde aktif olarak kullanılır. Yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda mutlaka zerdeçal kullanmak gerekir. Kistik Fibroz tedavisinde çok iyi sonuçlar verir. Yemeklere tat veren zerdeçal sıcak ve soğuk süte karıştırılıp tüketilebilir.